ПАСКА

ПАСКА

Скільки господинь – стільки пасок
Хоч би яким універсальним був цей кулінарний витвір, двох однаковісіньких пасок ще ніхто не куштував. А все тому, що смак паски залежить від прянощів. Переважно додають ванілін, корицю, цедру лимона, горіхи або цукати. Якщо ж паску треба довго зберігати, то у тісто домішують кілька ложок спирту або коньяку.
Паска має бути високою, пекти її слід у Великий четвер або в суботу, але ні в якому разі не в п'ятницю – найскорботніший день для усіх християн. Коли господиня пече паску, в домі має бути відповідна атмосфера, спокій. Тісто для паски не любить перетягу, а тому вікна і двері слід зачинити.
Усі продукти готують заздалегідь. Для паски усе має бути найкраще: борошно, яйця, масло, родзинки та присмаки. Борошно і всі інші продукти треба тримати у теплі, найкраще – у тому ж приміщенні, де паска викисатиме й пектиметься. Форми також слід наперед прогріти, змастити та посипати борошном. Тісто на паску дуже делікатне й не має відчувати перепаду температур, бо відразу осяде.
За давньою традицією паску повинна пекти найстарша господиня в домі, а молодша – дивитися. Їй довіряють другий заміс: на калачі, баби, баранчики, папушник. Папушник – це наречений паски. Такі випічки колись пекли запорізькі козаки. Це те ж тісто, що й на паску, але їх з одного замісу можна напекти багато, а на папушник йде весь заміс. Тому він і виглядає пишним та високим.
Готуємо опару й тісто
Паска повинна викисати тричі: спершу опара, потім – тісто з компонентами, останній раз – у викладених формах. Найкращий розрахунок для паски такий: на 1 кг борошна – 0,5 л молока, 5-10 яєць, 100 г родзинок, 100 г масла або 150 маргарину, 2 ложки олії, 150 г цукру, 1,5 ч. л. солі, цедра лимона.
Дріжджі розчинити в молоці та залишити на дві з половиною години. Коли опара підійде, влити в посудину з просіяним борошном і додати всі інші компоненти, крім солі (вона важка і сповільнює бродіння, тому її варто додати перед тим, як викладати тісто у форми). Щоб родзинки не осіли вниз, їх слід завчасно помити, висушити і протерти з мукою. Вони пришвидшують бродіння, тому не кладіть їх у паску, якщо вона має довше зберігатися. Родзинки краще вибирати світлі, без зерняток. Жовтки треба добре розтерти, тому миску з ними поставте ще в посудину з теплою водою і тоді розтирайте. Форми зазвичай наповнюють тістом на третину (хіба що в рецепті дають інші поради).
Як поводитися з паскою
Віддавна до паски виявляли певну пошану – вона має глибокий релігійний зміст (слово «паска» чи «пасха» - це переклад з єврейської «песах», що означає «перехід, зміна»). З цим здобним тістом треба поводитись, як із живим створінням. Воно не любить ніяких різких рухів навіть тоді, коли спечене.
За давньою традицією, господиня молиться перед тим, як саджає паску в піч, та хрестить її. Спечену паску не варто відразу виносити з кухні в холодніше приміщення. Вона це відразу «відчує». Найкраще викладати паску на стільницю, застелену серветкою або рушником, бо дерево завжди зберігає тепло. Подекуди ще й тепер випечену паску закутують у перини та подушки, що зберегти сталу температуру.
Як прикрашати та пекти
Готові до випічки паски змастити яйцем і зверху посипати маком або пшоном. Для цього краще брати натуральні продукти, а не фарбовані штучними барвниками, бо вони при випіканні плавляться і затікають. Пшоно можна пофарбувати самому тими ж барвниками, що залишаються від писанок. Дехто посипає паску цукром, він розплавлюється і зверху запікається шкірочка, яку змащують яйцем. Також можна робити глазур: склянку цукру залити 6 ст. л. гарячої води та варити. Коли можна з цього витягнути нитку, окріп знати з вогню, додати лимонний сік, цедру, кілька крапель коньяку.
Подекуди зверху на пасках роблять помадкою напис «ХВ» (Христос Воскрес) або різні прикраси з тіста: шишки, листочки і таке інше. Це вже залежить від смаку і традицій.
Паску у великій формі ставлять в центрі духовки, а менші – збоку, і в міру випікання їх треба міняти місцями. Духовка повинна бути достатньо прогріта. Якщо раптом наприкінці на пасці з'явиться тріщина, змастіть її жовтком, і, допікаючись, вона затягнеться.
Г-та пОрадник